Tablice RejestracyjneWszystkie tablice rejestracyjne Polski

Bezpieczne podróżowanie zimą

Przy wyjątkowo zimnej pogodzie istnieje wiele potencjalnych zagrożeń. Oto kilka części samochodowych, które powinieneś sprawdzić przed długą zimową podróżą.

Roztwór przeciw zamarzaniu

Antifreeze zapobiega zamarzaniu płynu chłodzącego silnik, więc upewnij się, że mieszanka jest wymieszana w odpowiednich proporcjach - w przeciwnym razie chłodnica lub pompa wodna mogą zamarznąć i spowodować znaczne uszkodzenia. W miesiącach zimowych lub na obszarach o bardzo niskich temperaturach Twój samochód będzie potrzebował bardziej skoncentrowanego płynu chłodzącego - sprawdź w instrukcji obsługi swojego samochodu, aby wybrać odpowiedni płyn. Niektóre modele samochodów wykorzystują płyn niezamarzający o bardzo długim okresie przydatności do spożycia, podczas gdy inne modele mogą wymagać wymiany roztworu już po kilku latach. Roztwory przeciw zamarzaniu są bardzo toksyczne, dlatego szczelnie zamknij pokrywkę i przechowuj je w bezpiecznym miejscu.

Opony

Opony to jedyna część pojazdu, która ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi – o powierzchni nieco większej niż garść – a przy złej pogodzie opony muszą pracować ciężej, więc konserwacja i kontrola stanu opon są najważniejsze. Zaleca się, aby rowki opon miały co najmniej 3 milimetry głębokości. Sprawdź, czy opony nie są uszkodzone i upewnij się, że ciśnienie w oponach jest odpowiednie do obciążenia pojazdu. Jeśli planujesz wyruszyć w lodowy i śnieżny teren, koniecznie użyj serii specjalistycznych opon odpowiednich do Twojej podróży

System oświetlenia

Zimą liczba godzin nasłonecznienia jest mniejsza, a zła pogoda zmniejszy widoczność w ruchu ulicznym. Oznacza to, że oświetlenie pojazdu jest ważnym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo podczas podróży. Upewnij się, że wszystkie światła działają i są czyste. Dokładnie sprawdź boczne kierunkowskazy oraz światła tablicy rejestracyjnej. Zwróć uwagę, aby wyregulować kąt świecenia reflektorów w przypadku przewożenia większej liczby pasażerów/ładunku niż zwykle.

Bateria

Niezależnie od tego, czy Twój samochód jest napędzany silnikiem benzynowym, wysokoprężnym, hybrydowym czy elektrycznym, niższe temperatury oznaczają więcej pracy na akumulatorze. Każdy pojazd, z którego korzystasz, jest wyposażony w akumulator 12 V, aby zapewnić płynne działanie krytycznych systemów elektrycznych, dlatego niezbędne są kontrole stanu akumulatora. Rozważ wymianę akumulatora 12 V, jeśli ma więcej niż 5 lat. Jeśli nie planujesz używać go przez dłuższy czas, rozważ użycie ładowarki, aby zapewnić jak najlepszy stan baterii. Jeśli jeździsz pojazdami elektrycznymi i nie planujesz ich używać podczas wakacji, przed zaparkowaniem samochodu upewnij się, że poziom naładowania akumulatora wynosi co najmniej 10%.

Wyposażenie pojazdu

Twój pojazd będzie zazwyczaj wyposażony w podstawowy sprzęt ratunkowy, w zależności od przepisów w każdym kraju, ale jeśli planujesz podróżować w okresie zimowym, dokonaj dokładnej kontroli i przygotuj dodatkowy sprzęt. Sprawdź stan koła zapasowego i pompki lub wszelkich powiązanych urządzeń, takich jak podnośnik, śrubokręt lub hak holowniczy. Przynieś ładowarkę do telefonu. Jeśli pojazd nie jest wyposażony w port USB, kup adapter do gniazda 12 V w pojeździe, który zwykle jest bardzo przystępny cenowo.

Przynieś ciepłe rzeczy, takie jak koce, płaszcze, czapki, rękawiczki i buty – na wypadek, gdybyś utknął na ulicy przy złej pogodzie. Trzymaj w samochodzie wodę i przekąski, takie jak ciasteczka lub czekoladki, na wypadek sytuacji awaryjnej. Upewnij się, że zbiornik paliwa mieści co najmniej 1/4 zbiornika, ponieważ jeśli nagle utkniesz na drodze, konieczne jest utrzymanie silnika samochodu w ruchu.